Nasze ukochane czworonogi, podobnie jak my sami, potrzebują własnego miejsca, w którym będą się czuć bezpiecznie i komfortowo. Dlatego swoją budę powinny posiadać nie tylko psy mieszkające na co dzień na zewnątrz, ale również te domowe, które spędzają jednak sporo czasu w ogrodzie. Oczywiście możemy kupić gotową budę, ale wiele osób decyduje się na zbudowanie jej samodzielnie. O czym zatem musimy pamiętać tworząc jej projekt, aby zbudować wygodne mieszkanko dla naszego pupila? Oto kilka wskazówek.

Buda dla małego psa – wymiary

Mogłoby się wydawać, że im większa buda, tym wygodniej dla psa, ale nie jest to do końca prawdą. Trzeba przecież pamiętać, że jeśli buda jest znacznie większa od naszego pupila to będzie się ona bardzo szybko wychładzać i nie zapewni psu takiego komfortu i ochrony, jakich potrzebuje. Jeśli zatem jesteśmy właścicielami małego zwierzaka, czy to mieszańca, czy przedstawiciela niewielkich ras, takich jakich york, terrier albo jamnik szorstkowłosy, powinniśmy szczególnie zadbać o dobranie odpowiednich rozmiarów budy do potrzeb psa.

Do tego potrzebne nam będą trzy wymiary czworonoga: jego wysokość w kłębie oraz długość i szerokość zwierzaka, gdy śpi zwinięty w kłębek. Każdy z otrzymanych wyników należy następnie pomnożyć razy 1.4, aby otrzymać najbardziej optymalne wymiary budy. Przykładowo więc, jeśli wysokość psa w kłębie to 60 cm, oznacza to, że buda powinna mieć w środku 84 cm wysokości. A jeśli jego wymiary w kłębie to 50 cm i 70 cm to szerokość budy powinna wynosić 70 cm, a długość 98 cm. Pamiętajmy też o tym, aby wejście do budy zostało dopasowane do wielkości psa. Może mieć więc ono taką wysokość jak nasz pupil, ale raczej powinno być nieco szersze.

Cechy dobrej budy dla małego psa

Jak informuje producent budydlapsa.pl buda ma przede wszystkim stanowić schronienie dla psiaka o każdej porze roku. Musi ona zatem chronić go zarówno od intensywnego słońca, jak i zimna. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie ocieplenie takiej konstrukcji przy pomocy wysokiej jakości materiałów, które zapewnią prawidłową izolację. Świetnie sprawdza się w tym przypadku styropian oraz wełna mineralna, które są najczęściej wykorzystywane do zabezpieczenia budy.

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym do budy należy też włożyć jakiegoś rodzaju wyściółkę, w postaci słomy, materaca lub nawet legowiska. Psu będzie wygodnie i będzie dodatkowo chroniony przed zimnem. Dość ciekawym pomysłem są też budy z wiatrołapami ze ścianą po jednej lub po obu stronach. Taki taras to doskonała ochrona przed wiatrem i deszczem, ale sprawia on też, że wnętrze budy wolniej się ochładza oraz zapewnia dodatkowe zacienienie w upalne dni.

Czego potrzebujemy do budowy budy?

Nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi, aby zbudować budę dla naszego pupila. Przyda się przede wszystkim miarka, poziomica, pilarka, wkrętarko-wiertarka oraz taker. Warto mieć też przy sobie ołówek do zaznaczania miejsc, w których należy wykonać cięcia. Jeśli natomiast chodzi o materiały wykorzystywane do stworzenia takiej konstrukcji, na naszej liście powinny się znaleźć:

  • płyty OSB lub deski;
  • listwy konstrukcyjne;
  • styropian lub wełna mineralna;
  • kątowniki;
  • folia budowlana;
  • impregnat do drewna.

Oczywiście wiele zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Jeśli mamy więcej wprawy, czasu i chęci z budy możemy bowiem stworzyć naprawdę ładną konstrukcję, która zapewni psu ochronę, a przy tym będzie się świetnie prezentować.