W doborze jedzenia pies jest zdany na swojego właściciela. I właśnie dlatego to tak ważne, by dowiedzieć się, co może jeść pies, a czego należy bezwzględnie unikać. To od tego zależy, jak długo będzie żył czworonóg, czy będzie zdrowy oraz w jakiej pozostanie kondycji przez długie lata. Dieta psa, by mogła służyć zwierzęciu, przede wszystkim musi być dobrze zbilansowana, czyli zawierać wszystkie ważne składniki: białko, węglowodany, witaminy, mikro i makroelementy. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym i jak karmić swojego pupila.

W doborze jedzenia pies jest zdany na swojego właściciela. I właśnie dlatego to tak ważne, by dowiedzieć się, co może jeść pies, a czego należy bezwzględnie unikać. To od tego zależy, jak długo będzie żył czworonóg, czy będzie zdrowy oraz w jakiej pozostanie kondycji przez długie lata. Dieta psa, by mogła służyć zwierzęciu, przede wszystkim musi być dobrze zbilansowana, czyli zawierać wszystkie ważne składniki: białko, węglowodany, witaminy, mikro i makroelementy. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym i jak karmić swojego pupila.

Czym karmić psa?

Mięso. W psiej kuchni musi się znaleźć mięso. Jest ono podstawowym źródłem białka stanowiącego ważny budulec organizmu. Co może jeść pies? Dobrym wyborem jest drób, czyli kurczak, indyk czy kaczka. Inne wariant to wołowina albo ryby. Ważne, by dieta psa była urozmaicona. Nie podajemy psu tylko jednego typu mięsa.

Węglowodany. To kolejny ważny składnik psiej diety. Zapewni psu energię na cały dzień. Jednocześnie będzie świetnym „wypełniaczem”, ponieważ zapewni psu uczucie sytości. Może to być np. ryż czy makaron.

Warzywa. Nie może ich zabraknąć w psiej diecie. Jednak nie wszystkie. Jakie warzywa dla psa będą wskazane? Czego nie może jeść pies? Przykładowo trzeba pominąć czosnek i cebulę, gdyż powodują anemię i zatrucia. Należy także unikać warzyw strączkowych oraz kapustnych, gdyż wywołują uciążliwe wzdęcia. Pies nie powinien też jeść rabarbaru i szczawiu. W diecie psa może się znaleźć natomiast marchew, pietruszka, seler, buraki czy papryka.

Tłuszcz. Domowe jedzenie warto uzupełnić o oleje zawierające wielonasycone kwasy tłuszczowe, znane jako omega 3 i 6, które poprawią wygląd sierści i skóry.

Warto w tym zakresie zwrócić się do specjalisty żywienia, który zadba o ułożenie specjalnego jadłospisu. Jak karmić psa? Ważne jest odpowiednie zbilansowanie, by całość dostarczyła mu odpowiedniej ilości składników odżywczych i kalorii. Pies ma stosunkowo krótki przewód pokarmowy, więc wymaga także odpowiednio przygotowanego jedzenia. Taki posiłek powinien być mocno rozdrobniony, bo zwierzę może mieć problemy z trawieniem. Pies nie zawsze odpowiednio pogryzie jedzenie na kawałki. Bywa i tak, że zjada wszystko prawie bez gryzienia (połyka wszystko), a nad psią naturą niełatwo czasem zapanować. Podstawowe składniki odżywcze ważne w diecie psa przedstawia poniższa grafika.

Ile powinien jeść pies?

Tak jak mówiliśmy, dzienna dawka psiego pokarmu powinna zawierać wszystkie najważniejsze składniki, takie jak mięso, warzywa i węglowodany. Ile razy dziennie karmić psa? Zaleca się, by dorosły pies spożywał 2-3 posiłki dziennie. Ważne, by jedna porcja nie była zbyt duża. Liczba posiłków w dużej mierze zależy od rasy i wieku psa. Odpowiedź na pytanie, jak karmić szczeniaka będzie inna niż w przypadku, gdy mówimy o dorosłym psie. Warto te kwestie konsultować ze specjalistą.

Ile pies powinien zjadać? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale szacunkowo dzienna porcja średniej wielkości psa, który jest żywiony pokarmem domowym albo mokrą karmą to około 400-500 g na dobę, co daje dwa posiłki po 200-250 g. Dużo jednak zależy od rasy psa.

Czasem między posiłkami pupil może wymusić na nas jakiś smakołyk. Jak karmić psa? Warto sięgnąć po specjalne przysmaki, które mają opracowany przez ekspertów zestaw witamin i mikroelementów oraz właściwości prozdrowotne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by psie przysmaki wprowadzać do diety stopniowo. Psy mają bardzo delikatny układ trawienny i nagłe zmiany pożywienia zupełnie im nie służą. Mogą być przyczyną biegunki czy wzdęć.

Czego nie może jeść pies?

Tutaj jedno jest pewne – pies nie powinien zjadać resztek posiłków przygotowywanych we własnym zakresie w domu. Dlaczego? Ponieważ są mocno przyprawione, zawierają za dużo soli, ponadto przyprawy, które często sprawiają, że nasze posiłki bardziej nam smakują, nie są dobre dla psiego układu trawiennego. Na pewno zawsze warto przeanalizować psie potrzeby pod kątem aktywności fizycznej, stanu zdrowia oraz wieku.

Czy pies powinien jeść owoce?

Na pewno, jeśli są odpowiednio porcjowane, to nie zaszkodzą. Trzeba jednak pamiętać, o tym, by nie podawać psu: winogron, awokado czy owoców cytrusowych typu grejpfruty i pomarańcze, gdyż mogą powodować biegunki oraz wymioty. Czego nie powinien jeść pies? Bardzo szkodliwe są orzechy makadamia, gdyż substancje w nich zawarte mogą uszkodzić psi układ mięśniowy oraz nerwowy. Owoców także nie należy podawać zwierzęciu zbyt często, gdyż zawierają fruktozę, która nie jest w większości dobrze trawiona przez psy. Można za to poczęstować naszego pupila jabłkiem, gruszką, śliwką, arbuzem, malinami czy borówkami.

Jak dobrać karmę dla psa?

Poniżej lista najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę.

  • wiek psa – w sklepach mamy karmę typowo dla szczeniaków, dorosłych psów i psich staruszków. Dedykowane, dopasowane do wieku karmy to dobry wybór, gdyż zwierzę w różnym wieku ma naturalne zapotrzebowanie na różne składniki.
  • wielkość czworonoga – karmy dla małych psów do 10 kg, karmy dla średnich psów 11-25 kg, karmy dla dużych psów, czyli powyżej 26 kg.
  • rasa psa – czworonogi różnych ras mają specyficzne potrzeby.
  • stan zdrowia – jeśli pupili ma problem ze zdrowiem, to należy dobrać karmę w porozumieniu z weterynarzem. 

Warto pamiętać, że mokra karma jest lepszym rozwiązaniem dla starszych psów. Zwierzę ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, dlatego zawsze powinno mieć do niej dostęp. Trzeba ją też regularnie wymieniać. Dodatkowy czynnik, który warto wziąć pod uwagę to informacja, czy pies jest kastrowany, czy suka sterylizowana. Po takich zabiegach zwierzę ma skłonność do tycia, dlatego pokarm dla niego powinien zawierać mniej tłuszczu i być mniej kaloryczny.

Etykiety wskazówką dla kupujących

Jeśli nie mamy doświadczenia w doborze karmy dla psa, to przede wszystkim pamiętajmy o tym, by kupując, zwrócić uwagę na etykiety. Zawierają one szczegółowy opis składu posiłku i informacje na temat jego wielkości, dzięki czemu dokładnie wiemy, ile powinien jeść pies. Pamiętajcie o tym, że kolejność na etykiecie produktu ma znaczenie. Najwięcej jest tego składnika, który jest wymieniony jako pierwszy na liście. Zazwyczaj cena odpowiada składowi – im więcej jest w psiej karmie składników naturalnych i mniej konserwantów, tym droższa, ale też lepsza w smaku dla zwierzęcia. Zwróćcie również uwagę na wykorzystywane sformułowania na etykietach. Karma mięsna to nie do samo co karma o mięsnym smaku. W tym drugim przypadku możemy się spodziewać, że zawartość mięsa jest raczej znikoma. Warto przyglądać się etykietom pokarmów, by móc dopasować jedzenie dla psów, które cierpią na konkretne schorzenia. Zazwyczaj szczegółowe informacje znajdziemy na opakowaniu.

 Zdrowe, gotowe posiłki dla czworonogów

Samodzielnie żywienie psa to nie lada wyzwanie, wymaga wiedzy, jak również czasu na przygotowanie diety. Czasem jednak może po prostu zabraknąć na to czasu, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakup gotowej karmy dla naszych pupili, ale tylko tej sprawdzonej. W naszym sklepie internetowym zgromadziliśmy duży wybór karm dla czworonogów, które zawierają składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Opracowują ją specjaliści od psiego żywienia. W naszej ofercie mamy suchą i mokrą karmę dla psów cechującą się zdrowym składem, smakowitością, bogactwem witamin i minerałów. Dzięki temu kupujący mają pewność, że żywienie będzie wspierać czworonoga w zachowaniu dobrego zdrowia i kondycji.

Odpowiedzialne żywienie psa

Warto podejść do żywienia psa poważnie. Rzadko bywa tak, że problemy ze zdrowiem pupila pojawią się od razu, chyba że rzeczywiście pies dostanie dużą porcję niezdrowego posiłku. Kłopoty pojawia się zazwyczaj po latach i wtedy trudno jednoznacznie stwierdzić przyczynę. Zwierzęta z wiekiem mogą mieć problemy z wątrobą, cierpią na bóle stawów. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, byśmy sięgali po pokarm sprawdzony, najwyższej jakości.

Sprawdź pełną ofertę karm dla psów: https://www.vipazor.pl/psy-2/karmy-dla-psow