Nasze czworonogi bywają niezastąpionymi towarzyszami; potrafią poprawić humor i rozbawić do łez, ale wymagają także naszej troskliwej opieki. Jako odpowiedzialni opiekunowie naszych pupili powinniśmy bacznie obserwować i reagować na zmiany zachodzące w zachowaniu, które mogłyby wskazywać na cierpienie zwierzaka. Do jednego z wielu schorzeń zalicza się dyskopatię – czym jest i skąd się bierze?

Dyskopatia – na czym polega?

Dyskopatia u psa jest schorzeniem kręgosłupa i polega na uszkodzeniu korzeni nerwowych lub nerwów obwodowych. Kiedy dyski w szkielecie zwierzaka przemieszczają się, dochodzi do nienaturalnego ucisku na rdzeń kręgowy. To z kolei prowadzi do uczucia dyskomfortu i bólu, wywołanego najmniejszym poruszeniem. Dlatego też czworonogi cierpiące na dyskopatię wyglądają na zmęczone i mniej skore do zabawy. Często tracą także apetyt. Jeśli Twój pupil porusza się w sposób powolny i ostrożny oraz skomle przy głaskaniu, może mieć do czynienia z opisaną wyżej chorobą. W takim przypadku wskazana jest wizyta u weterynarza, która pozwoli rozwiać wątpliwości. Lekarz weterynaryjny wykona odpowiednie badanie neurologiczne lub inne, pozwalające na dokładne zgłębienie tematu np. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy mielografię. Zbadanie koordynacji ruchowej oraz zlokalizowanie problemu to pierwszy krok do określenia dalszego sposobu leczenia czworonoga.

Przyczyny dyskopatii

Przyczyn występowania dyskopatii można upatrywać się w rasach. Psy małe mają do czynienia z tą chorobą częściej niż te o średnich i dużych rozmiarach. Ma to bezpośredni związek z budową zwierzęcia. Większy ciężar, czyli obciążenie kręgosłupa, może przyspieszać lub zwiększać ryzyko zachorowalności na dyskopatię. 

Jednak nie tylko rasa ma znaczenie. Do jednej z głównych przyczyn dyskopatii zalicza się prowadzenie niezdrowego tryb życia Znikomy ruch lub jego całkowity brak prowadzi do otyłości pupila, a ta z kolei do szybszej degeneracji dysków. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o kondycję oraz zdrowie zwierzaka. Unikaj przekarmiania i zabieraj czworonoga na spacery, zapewniając mu tym samym lepsze samopoczucie.

Pamiętaj o tym, że na dyskopatię może zachorować pies praktycznie każdej rasy, w różnym wieku. Nawet prowadzenie zdrowego trybu życia może nie wystarczyć. Dlatego pamiętaj o profilaktycznych wizytach u weterynarza, które dostarczą informacji stanie zdrowia małego pacjenta, a w razie potrzeby pozwolą na stosunkowo wczesną reakcję, która – jak w każdym leczeniu – jest niezwykle istotna. Nie bagatelizuj zdrowia swojego czworonoga, umów się na wizytę jeszcze dziś!