Każdy właściciel czworonoga chcę, aby jego pies miał piękną, zdrową i lśniącą sierść. Jednak większość z nich nie wie, jak powinien o nią dbać. Mówi się, że zdrowie psa odzwierciedla wygląd sierści. Jeżeli jego sierść jest lśniąca i błyszcząca oznacza, iż pies jest zdrowy.

Każda rasa psa ma inne wymagania co do pielęgnacji sierści  i dbania o nią. Ważnym aspektem do zdrowej sierści jest karma, jaką spożywa pies oraz ilość witamin, które otrzymuje.  Tylko regularne poświęcanie czasu na troskę o sierść psa przyniesie zamierzone efekty. Większość właścicieli swoich pupili decyduję się na skorzystanie z profesjonalnych usług takich jak psi fryzjer. On zapewni odpowiednią pielęgnację, która jest zgodna z zapotrzebowaniem danego psa. Każdy pies potrzebuję pielęgnacji swojej sierści, bez znaczenia, jakiej jest rasy i czy jest zwykłym psem domowych, czy wystawowym.

Jeżeli szukasz dobrego psiego fryzjera w swoim mieście, sprawdź Deor.pl i kategorie: Fryzjerzy dla psów i znajdź najbardziej polecanego psiego fryzjera w swoim mieście.

Jak dbać o sierść psa ze względu na jej rodzaj?

Każdy pies posiada inny rodzaj sierści. Niektóre psy mają krótką sierść a inne długą. Każdy rodzaj wymaga specjalnej i innej pielęgnacji, do której powinniśmy się stosować.

  • Sierść krótka – wymaga regularnego szczotkowania, najlepiej sprawdza się do tego metalowa szczotka. Spowoduje ona usunięcie wolnych włosów i ukrwi skórę psa.
  • Sierść długa – tutaj bardziej przydatna będzie delikatna szczotka, która poradzi sobie z powstałymi kołtunami i skrupulatnie je usunie.
  • Sierść kręcona – zaletą psów posiadających kręconą sierść jest to, że ona nie wypada. Jednak trzeba pamiętać o regularnym kąpaniu psa i przycinaniu sierści.
  • Sierść gładka – pielęgnacja sierści gładkiej, jest bardzo prosta, wystarczy szczotkować i od czasu do czasu zmoczyć sierść.

Jak szczotkować sierść psa?

Szczotkowanie powinno rozpoczynać się od głowy w stronę ogona bez pominięcia żadnej części. Niestety bardzo często pupile nie lubią szczotkowania. Warto więc przemieniać szczotkowanie z głaskaniem psa oraz nagrodzić go za dobre zachowanie małym smakołykiem.

Jak często kąpać psa?

Wszyscy właściciele psów zastanawiają się jak często kąpać swojego pupila. Na pewno nie powinniśmy się ograniczać do kąpieli psa, tylko wtedy gdy jego sierść jest zabrudzona. Każdy pies powinien być kąpany przynajmniej raz w miesiącu z zastosowaniem odpowiedniej pielęgnacji. Musimy pamiętać o tym, że nie wolno kąpać psów szamponem dla ludzi. Zdecydowanie powinniśmy używać szamponów dla psów z odpowiednim zastosowaniem. Jeżeli nasz pies ma suchą skórę, powinniśmy użyć szamponu z biotyną, która regeneruję skórę i wzmacnia sierść.  Jeśli chodzi o szczeniaki, powinniśmy się wstrzymać do pół roku z pierwszą kąpielą, gdy już nastąpi ten moment, należy użyć specjalnego szamponu przeznaczonego dla szczeniąt.

Kiedy nasz pies posiada kręconą sierść, warto użyć specjalnego szamponu do sierści kręconej wraz z odżywką. Ułatwi nam to rozczesywanie psa i dzięki temu sierść stanie się lśniąca. Na rynku mamy również szampony odstraszające pasożyty. Takie szampony mają dobry wpływ na skórę naszego psa i wspomagają system odpornościowy psa. Warto czasami użyć takiego szamponu, aby zabezpieczyć się przed niechcianymi pasożytami.