Opieka nad szczeniakiem to ogromne wyzwanie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Kluczowe jest w szczególności dobranie wysokiej jakości, zbilansowanej karmy, częstotliwości karmienia i proporcji poszczególnych posiłków. Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Gdzie ją kupić? Jak dawkować? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Żywienie w pierwszych miesiącach życia

Żywieniu szczeniaka w pierwszych miesiącach jego życia należy poświęcić wiele uwagi. Na początku wskazane jest podawanie mu posiłków o konsystencji papki. Świetnie sprawdzi się standardowa karma dla szczeniaka z dodatkiem wody. Swoją funkcję spełni zarówno karma sucha, jak i mokra. Następnie wszystkie żywieniowe nowości należy wprowadzać stopniowo. Nie można od razu przygotować mu gulaszu z mięsem i kaszą oraz dodatkiem warzyw. Chociaż w przyszłości takie jedzenie będzie dopuszczalne. Samodzielne przygotowanie posiłków dla psa może nie być łatwe. Lepiej posiłkować się zatem gotowymi karmami. Ich producenci za nas zadbają o odpowiednie proporcje mięsa, zbóż, warzyw, owoców i dodatkowych składników odżywczych.

Mój pies jest ciągle głodny

Problemem właścicieli szczeniaków jest niejednokrotnie to, że ich pies pochłania niebotyczne ilości jedzenia. Tyle ile dostanie, tyle wsuwa niemal na raz. Do tego od razu prosi o więcej. Czy można ulegać tym namowom? Nie, ponieważ każdy szczeniak to chodzący żołądek. Warto przy tym podkreślić, że i tak karma dla szczeniaka jest bardziej kaloryczna niż ta, przeznaczona dla dorosłego psa. Ile zatem karmy trzeba dawać? Należy się kierować szczegółowymi instrukcjami, zawartymi na opakowaniu. Trzeba też zachować szczególną ostrożność, mieszając jednocześnie karmę mokrą i suchą. Wówczas dobrze jest się posiłkować specjalnymi kalkulatorami, dostępnymi w Internecie. One na podstawie kaloryczności karmy i podstawowych informacji na temat psa, wyliczą idealne proporcje pokarmu.

Czym grozi otyłość szczeniaka?

Odpowiednie proporcje to hasło, które często przewija się w kontekście szczeniaka. Powodem tego jest obawa o nadwagę szczeniaka. Jeżeli nabierze zbyt dużej masy już na początku swojego życia, potem trudno będzie mu utrzymać prawidłową wagę. Tymczasem nadwaga może prowadzić do groźnych chorób, w tym cukrzycy, problemów z krążeniem i ze stawami. Właściwa karma dla szczeniaka już pierwszych miesięcy życia jest zatem kluczowa. Można ją kupić w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach zoologicznych. Należy się natomiast wystrzegać karm z marketów, ponieważ nie posiadają odpowiedniego, zbilansowanego składu.