Jedzenie dla psa jest jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie futrzaka. Nie wszystkie karmy dostępne na rynku będą dobre służyć twojemu psu. Do wyboru mamy mnóstwo różnych marek i wariantów – zarówno mokrych, suchych jak i półwilgotnych. Niektórzy całkiem rezygnują z gotowych karm, przestawiając psa na dietę BARF. Czym karmić psa, by dobrze się rozwijał? Jak dostosować dietę do potrzeb konkretnego zwierzęcia?

Dlaczego odpowiednia dieta dla psa jest tak ważna? 

Odpowiednia dieta to podstawa dbania o dobrostan i zdrowie twojego psa. Zapewniając psu prawidłową dawkę energii oraz dobrze zbilansowane posiłki, bogate we wszystkie składniki odżywcze możesz mieć pewność, że zwierzak będzie rozwijał się prawidłowo, dzięki czemu znacząco ograniczysz ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Nie wystarczy jednak pójść do sklepu i kupić pierwszą lepszą karmę. Choć karmy bytowe dla psów muszą spełniać minimalne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, warto dobrze przyjrzeć się składom, ponieważ oprócz samych składników mineralnych ważne jest także ich przyswajanie.

Jakie składniki odżywcze powinna zawierać zbilansowana dieta dla psa? 

Dobrze, jeśli karma dla psa zawiera odpowiedni poziom białka i tłuszczu, dopasowany do aktywności i zapotrzebowania twojego psa. Dla większości czworonogów poziom węglowodanów w karmie powinien być minimalny, ze względu na większe ryzyko otyłości i niskie zapotrzebowanie. Choć psy doskonale dostosowały się do trawienia skrobi, w rzeczywistości praktycznie jej nie potrzebują. Oprócz tego zwróć uwagę, czy karma, którą kupujesz jest oznaczona jako bytowa lub pełnoporcjowa. To oznacza, że jest zbilansowana i zawiera niezbędne składniki odżywcze.

Dieta BARF dla psa – czy jest odpowiednia dla twojego pupila? 

Dieta BARF to w skrócie surowa dieta dla psa, oparta na surowym mięsie, podrobach, kościach oraz suplementach, a czasem także owocach i warzywach. Jest to jeden z najzdrowszych modeli żywienia, jednak aby się sprawdził, musi być dobrze zbilansowany. Nie wystarczy, że rzucisz psu kawałek steka – wszystkie elementy diety, w tym ilość białka, tłuszczu, a także konkretnych składników mineralnych powinny być prawidłowo wyliczone.

Zaletą diety BARF jest możliwość dostosowania jej w stu procentach do potrzeb konkretnego psa. Oznacza to możliwość modyfikacji zarówno pod kątem aktywności zwierzęcia, jak i jego alergii, nadwrażliwości czy chorób towarzyszących. Surowe mięso to lekkostrawne jedzenie dla psa, które zapewnia doskonałą przyswajalność składników. Ważne jednak, by w przypadku zwierząt chorych, dieta była prowadzona przez doświadczonego zoodietetyka.

Co dawać psu do jedzenia oprócz karmy?

Psi jadłospis nie musi opierać się wyłącznie na karmie bytowej. Warto jednak mieć na uwadze, że wszelkie smakołyki, jakie dajesz swojemu pupilowi, powinny być wliczane w ogólny bilans diety. Oznacza to, że jeśli pies dostanie od ciebie ekstra gryzak i sporą garść smaczków w czasie treningu, powinien dostać mniejszą porcję jedzenia w misce. Co możesz podać psu oprócz karmy?

Przede wszystkim różnego rodzaju gryzaki, takie jak suszone penisy, uszy czy ścięgna. Pozwalają one na realizację potrzeb psa związanych z gryzieniem i żuciem, należy jednak pamiętać, by były odpowiednio dopasowane pod kątem twardości i rozmiaru do możliwości psa. Pod żadnym pozorem nie powinieneś podawać psu suszonych kości, ponieważ może to zakończyć się perforacją żołądka lub jelit.

Oprócz tego w diecie psa możesz znaleźć miejsce na różne smakołyki: zarówno te dedykowane dla psów, jak i przygotowane w domu – surowe, suszone lub gotowane mięso, a także owoce czy warzywa (bezpieczne dla psów). Z dodatkami nie należy jednak przesadzać, by nie zaburzyć ogólnego bilansu składników odżywczych.

Jakie warzywa może jeść pies?

U psów na karmach suchych podawanie dodatkowych warzyw zwykle nie jest konieczne, ze względu na dużą ilość węglowodanów zawartych w karmie. Wśród warzyw dozwolonych można wymienić między innymi buraki, dynie, marchewki, ogórki, sałatę, kapustę kiszoną czy rzodkiewki. Dodatkowo, po obróbce termicznej możesz podać także ziemniaki, bataty, bakłażany i cukinie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/zdrowie/czy-pies-powinien-jesc-warzywa, gdzie przedstawiono zestawienie niebezpiecznych dla czworonogów warzyw i owoców. 

Jak dostosować dietę psa do jego indywidualnych potrzeb zdrowotnych?

Dobór odpowiedniego jadłospisu dla psa chorego może być prawdziwym wyzwaniem. W przypadku karm komercyjnych nie zawsze wystarczy sięgnięcie po opakowanie dedykowane konkretnej chorobie – często tego typu karmy nie są doskonałe i mogą nawet pogorszyć stan zwierzęcia. Jeśli masz psa zmagającego się z problemami zdrowotnymi, warto skonsultować się z zoodietetykiem w celu ustalenia odpowiedniego jadłospisu.

Przykładowo, dieta dla psa z nadwagą powinna zawierać jak najmniejszą ilość węglowodanów, a dieta dla psa z chorymi nerkami – niski fosfor oraz wysoką wilgotność. Psy z problemami z trzustką powinny ograniczyć ilość tłuszczu w jadłospisie, a zwierzęta cierpiące na cukrzycę muszą dbać o wilgotność posiłków, ich regularność oraz niski poziom węglowodanów oraz białka.