Obroża dla psa jest kluczowym elementem psiej garderoby. Choć jej wybór wydaje się zwykłą formalnością, to nie może to być zakup przypadkowy. Dobra opaska, powinna być odpowiednio dopasowana, wykonana z trwałego i miękkiego materiału z solidnie zamontowanym zapięciem. Idealnie dobrana nie przeszkadza i staje się dla psa zupełnie niewidoczna.

Jaka wielkość opaski?

Obwód szyi jest głównym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie obroży dla psa. Opaska nie powinna krępować ruchów, a tym bardziej spadać z szyi zwierzęcia. Duże czworonogi, powinny mięć szerszą opaskę (3-4 cm), która dzięki większemu rozłożeniu nacisku, nie będzie za mocno wrzynać się w szyje podczas szarpania. U małego pieska, z powodzeniem sprawdzi się niewielka, wąska (2 cm) obroża z plastikową klamrą.

Należy wziąć pod uwagę, że źle dobrana wielkość paska, może powodować otarcia, wyrywanie sierści, a nawet podduszenie.

Jakie zapięcie?

Rodzaj zapięcia można wybrać według indywidualnych preferencji. Optymalnym zakupem wydają się opaski z klamrą. Najprościej je dopasować i nie zmieniają pozycji w trakcie noszenia. Ich jedynym minusem jest to, że plastikowe zatrzaski czasem pękają (zwłaszcza jeśli obrożę nosi duży pies). Jako alternatywę można sięgnąć po opaskę zaciskową z zabezpieczeniem, która w razie uszkodzenia zatrzasków, posiada dodatkowe klamry zabezpieczające.

Dobrym rozwiązaniem jest także obroża dla psa na pasku. Dzięki rozłożonym dziurkom z łatwością można dopasować ją do wielkości szyi pupila. Niestety małe pieski nie zawsze czują się w niej komfortowo.

Kiedy szelki zamiast obroży?

Szelki są dobrą alternatywą dla psów ruchliwych i szarpiących. U takich czworonogów, zwykła obroża podczas długiego spaceru, powoduje ciągły ucisk na szyję. Szelki rozwiązują ten problem. Rozkładają ciężar na całe ciało, skutecznie chroniąc szyję i kręgosłup.

A może obroża elektryczna?

Elektryczna obroża dla psa budzi mieszane uczucia wśród społeczeństwa. Niektórzy uważają, że tego rodzaju opaska powinna być wycofana ze sprzedaży, gdyż krzywdzi i niepotrzebnie stresuje zwierzę. Większość treserów ma zdanie odmienne. Obroża elektryczna pełni istotną funkcję, w trakcie szkolenia psów. Ilość voltów jest zbyt mała, żeby zaszkodzić zdrowiu zwierzęcia, a sposób karcenia sprawdza się idealnie. Dzięki niej można oduczyć psa wielu negatywnych zachowań m.in. Agresji, szarpania smyczy, skakania przez płot.

Należy jednak zwrócić uwagę, że właściciele czworonogów nie powinni nadużywać potencjału obroży. Nie powinni również udostępniać pilota sterującego małym dzieciom, które rażenie psa prądem, mogą potraktować jako świetną zabawę.