Smycz dla psa – zwykła czy automatyczna?

Pierwszy dylemat, jaki pojawia się przy wyborze smyczy to decyzja pomiędzy smyczą zwykłą a automatyczną. O ile smycze Flexi są niezwykle popularne wśród właścicieli mikropsiaków, tak u dużych psów widać je znacznie rzadziej.

Smycz automatyczna ma szansę sprawdzić się u psów spokojnych, które nie mają tendencji do ciągnięcia na smyczy i nie ekscytują się zbytnio podczas spacerów. Warto pamiętać, że przy tego typu akcesoriach utrudniona jest kontrola nad psem, przez co może dojść do nieprzyjemnych sytuacji. Z tego powodu dla psów bardziej żywiołowych, a także tych, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy, zaleca się smycz tradycyjną.

Jaka smycz na dużego psa? Miejska czy przepinana?

Smycze tradycyjne dzielą się na smycze przepinane oraz proste smycze miejskie. Te pierwsze często są dłuższe i mają możliwość regulacji długości, ponieważ posiadają dodatkowe okucia i podwójne karabińczyki. Dzięki temu są bardziej uniwersalną opcją niż standardowe smycze miejskie, ponieważ dają psu większą możliwość eksploracji w bardziej „luźnych” terenach, jednocześnie umożliwiając komfortowy spacer w bardziej zatłoczonych miejscach.

Smycze miejskie, jak nazwa wskazuje, nadają się głównie do krótkich spacerów po mieście, gdy musimy przejść z punktu A do punktu B, nie dając psu zbytniej swobody eksploracji. Ich zaletą jest niższy ciężar oraz wygoda.

Jak wybrać smycz dla psa? Długość i materiał

Długość smyczy i materiał, z jakiego jest wykonana zależy przede wszystkim od psa, jego temperamentu oraz miejsc spacerowych. Smycz miejska powinna mieć długość minimum 180 cm, by zwierzę mogło komfortowo się poruszać. Krótsze nadadzą się jedynie w przypadku podróży komunikacją miejską lub w innych sytuacjach, gdy powinniśmy mieć psa blisko siebie. W przypadku smyczy przepinanej do codziennych spacerów warto rozważyć długość od 200 do 300 cm. Istotna jest również szerokość smyczy – w przypadku dużego psa powinna ona wynosić minimum 2 cm, jednak dobrze, jeśli jest ona szersza (2,5-3 cm).

Jeśli chodzi o dobór materiału – tu głównie liczy się temperament naszego psa i nasza wygoda. Smycze z biothane i innych wodoodpornych materiałów świetnie sprawdzą się podczas spacerów, tropienia, czy biegania. Ważne jest aby dobrać smycz odpowiedniej długości oraz szerokości. Minimalna szerokość smyczy biothane dla dużych psów powinna wynosić 16mm, a w zależności od przeznaczenia smyczy możemy wybierać między 3 do 10m długości.

Kolejnym ciekawym i praktycznym pomysłem, przy dobieraniu smyczy dla większych psów, jest smycz wykonana z taśmy tunelowej. Zapewnia wyjątkową wytrzymałość i odporność na przeciążenia, co jest kluczowe przy silnych zwierzętach. Elastyczność taśmy tunelowej pomaga również w redukcji szarpania, co zwiększa komfort zarówno dla psa, jak i właściciela.

Jaka smycz dla psa, który ciągnie?

Nie ukrywajmy – mnóstwo opiekunów ma problem z tym, że ich pupil ciągnie na smyczy. O ile w przypadku kilkukilogramowego psiaka nie sprawia to dyskomfortu, tak przy psie powyżej 20 kilogramów robi się poważny problem. Podczas takiego spaceru frustrujemy się, szarpiemy i męczymy znacznie bardziej niż wówczas, gdy pies chodzi na luźnej smyczy. Co gorsza – cierpią także nasze stawy, które muszą stale stawiać opór ciągnącemu psu.

Niestety – nie wystarczy kupić konkretną smycz, by pies magicznie przestał ciągnąć. Nauka chodzenia na luźnej smyczy może być prawdziwym wyzwaniem, jednak przy zachowaniu konsekwencji jest naprawdę przydatną umiejętnością. Warto zaznajomić się z różnymi sposobami, by proces nauki przeszedł jak najbardziej efektywnie.

A co w przypadku, gdy zależy nam, by pies ciągnął na smyczy? Na przykład podczas górskich wędrówek czy trekkingów? Wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie smycz dla psa z amortyzatorem, która ochroni mięśnie oraz stawy zarówno opiekuna, jak i psa. Jeśli smycz będziemy trzymać w ręku, a nie przypiętą do pasa biodrowego, warto zwrócić uwagę również na to, by pewnie leżała w dłoni i nie wrzynała się w palce.