Podobnie jak zwracamy uwagę na to, czym sami się odżywiamy, powinniśmy z dużą rozwagą podchodzić do tego, czym karmimy nasze zwierzęta. Wielu z nas żyje z mylnym przekonaniem, że pies zje wszystko i traktujemy go niekiedy jako śmietnik, który posprząta po niedojedzonym obiedzie. To najgorszy błąd, jaki możemy popełnić. Na rynku znajdziemy wiele specjalistycznych karm, które dostarczają zwierzętom niezbędnych składników. Ich skład może być różny, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Standardy dla producentów

Jeśli chodzi o wybór produktów dla zwierząt, możemy liczyć na ich wysoką jakość. Regulują to przepisy Unii Europejskiej. Producenci karm muszą opisywać swoje wyroby według ściśle określonych wytycznych, a dodatkowe wymogi narzuca FEDIAF – organizacja zrzeszająca firmy z tej branży. Skład karmy, najważniejsza informacja dla osób poszukujących czegoś do jedzenia dla psów, może zostać podany na dwa sposoby. Pierwszy jest bardziej precyzyjny, ponieważ zawiera (często procentowy) wykaz poszczególnych składników, dlatego znajdziemy go przede wszystkim na produktach premium. Drugi sposób pozwala zebrać produkty użyte do przygotowania karmy dla psów w pewne kategorie (np. mięso, warzywa, ryby i produkty rybne). Kompletny wykaz składników pozwala nam wybierać z większą świadomością. Możemy unikać dodatków, które mogłyby zaszkodzić naszemu pupilowi (choćby ze względu na rasę czy choroby zwierzęcia).

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Przy poszukiwaniu pożywienia dla naszego czworonoga powinniśmy szukać oczywiście produktów o możliwie wysokiej zawartości mięsa. Sygnałem alarmowym jest dla nas informacja, że w karmie znalazło się wiele składników witaminowych. Wysokiej jakości produkty mięsne nie wymagają dodatkowego nasycania karmy preparatami witaminowymi czy mineralnymi. Sygnałem alarmowym może być również zawartość dużej ilości konserwantów, przeciwutleniaczy lub substancji zapachowych. Co prawda, przedłużają one przydatność karmy do spożycia, ale obniżają jej wartość żywieniową. Przyjmowanie tego typu pożywienia przez dłuższy czas nie pozostaje również obojętne dla zdrowia psów – podobnie jak u ludzi, odżywianie się żywnością wysoko przetworzoną ma swoje konsekwencje.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepsza karma nie uchroni zwierzęcia przed wieloma schorzeniami, jeśli nie będzie podawana z rozwagą. Ilość karmy i częstotliwość karmienia należy dostosować do potrzeb psa, jego wieku i trybu życia. Przekarmianie pupila nie jest wyrazem miłości. W krótkim czasie prowadzi do nadwagi, która przekłada się na rozwój problemów z układem ruchowym i trawiennym. Pamiętajmy również o tym, że psy potrzebują dostępu do świeżej wody i odpowiedniego poziomu aktywności.

Szukasz sprawdzonej karmy dla zwierząt? Zajrzyj na stronę https://primavera.pl/, gdzie znajdziesz wyłącznie jakościowe produkty dla czworonogów. Karmy zostały podzielone na wiele kategorii, co ułatwia znalezienie tej najlepszej, odpowiadającej zapotrzebowaniu Twojego psa.