Dla tych, którzy dopiero wybierają się na urlop nad polskie morze lub jezioro, portal Wamiz przygotował garść porad i informacji o plażowaniu ze swoim pupilem.

My podsumowujemy dla Was najważniejsze z nich.

Sprawdź, czy możesz wejść z psem na wybraną plażę

Mimo, że Polsce nie istnieje ogólny zakaz wejścia na plażę z psem, to każda gmina ma prawo do uchwalania własnych przepisów na przykład dotyczących utrzymania czystości i porządku. Zanim więc wybierzesz się na plażę, sprawdź czy możesz na nią wejść z psem. 

Warto też wiedzieć, że niektóre psie plaże otwarte są przez cały rok, a inne są wyłączone z użytku w sezonie (np. plaże dla psów w Sopocie są zamknięte dla psów od 1 maja do 30 września). Co więcej, możecie się też spotkać z ograniczeniami dobowe (tu znowu przykład z plaży w Sopocie: jeden odcinek jest otwarty dla psów w sezonie letnim, ale jedynie między 18:00 – 24:00). 

 

Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska

Dodatkowo przeczytaj regulamin plaży, na którą się wybierasz. W niektórych miejscach pies na plaży musi być cały czas na smyczy i w kagańcu, a w innych może swobodnie biegać i pluskać się w wodzie.

Wybierz dobre miejsce

Kiedy już dotrzesz na miejsce, postaraj się wybrać miejsce, z dala od:

  • ludzi
  • dzieci
  • innych zwierząt, 

I wszystkiego, co mogłyby stresować Twojego pupila. Zadbaj, by miał dostęp do cienia, gdzie może odpocząć od upałów.

Spakuj potrzebny ekwipunek

Zabierz ze sobą miskę i z czystą, słodką wodą do picia.  Pamiętaj o woreczkach na kupy!

Fajną opcją są też zabawki unoszące się na wodzie – dla psów kochających wodę to wspaniała zabawa, a dla tych nieprzekonanych, być może wstęp do oswojenia się z pływaniem.

Zadbaj o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo swojego pupila

 

Ostatni punkt, ale chyba najważniejszy: obserwuj swojego pupila i dbaj o niego! Postaraj się nie narażać psa na na długie przebywanie na słońcu i pod żadnym pozorem nie dopuszczaj do jego przegrzania. Jeśli jest bardzo gorąco, możesz zabezpieczyć psie łapki przed poparzeniem na gorącym piasku smarując je alantanem lub zakładając specjalne ochraniacze w formie butów lub skarpetek.

Psy nie powininy pić wody morskiej ze względu na jej wysokie zasolenie. Jeśli Twój pies nie jest wybitnym pływakiem, na czas zabawy w wodzie załóż mu kamizelkę ratunkową. Pamiętaj, że jeśli pies nie chce wejść do wody, nie zmuszaj go do tego.

Po powrocie z plaży z wypłucz psu łapki w słodkiej wodzie, a najlepiej całą sierść, żeby pozbyć się soli i piasku. 

Pełny tekst znajdziecie na Wamiz.pl