Na co dzień pracują w korporacji, ale wykorzystują każdą wolną chwilę jak tylko się da. Wolny weekend, dłuższe urlopy czy wakacje spędzają bardzo aktywnie, najczęściej w górach. Wolne dni to dla nich „święty” czas, tylko dla nich i, oczywiście, dla psa ! 🙂 

Ładują wtedy baterie, przeglądają zdjęcia i piszą relacje z ich eskapad. Ich marzeniem jest zostać podróżnikami na pełen etat. Poznajcie trio z bloga Szlakiem i Tropem

Dlaczego warto podróżować z psem?

Jesteśmy bardzo związani z naszym psem , jest on członkiem naszej rodziny i dlatego nie ma opcji aby podróżować bez niego. Przez pół roku nie mieliśmy psa i wyprawy, które odbyliśmy wtedy, były jakieś takie niepełne.

Od czasu kiedy zdecydowaliśmy się na adopcje beagle George postanowiliśmy, że każdy czas będziemy spędzać razem. Zreszta nigdy nie interesowały nas np. ciepłe kraje. Jesteśmy maniakami gór, a spędzanie czasu na szlakach z psem zawsze daje dużo radości i zaskakujących sytuacji. Jest to również wyzwanie ponieważ dokładniej trzeba zaplanować wyjazd, znaleźć nocleg w miejscu przyjaznym psiakom czy poczytać o trasach gdzie poruszanie się z psem nie będzie problematyczne. To wszystko pozwala na lepsze przygotowanie się do wyjazdu czy wakacji.

Dlaczego warto podróżować z psem? Dlatego, że dzięki temu poznajemy wiele ciekawych miejsc leżących poza utartymi szlakami turystycznymi, nie jeździmy tam, gdzie jest mnóstwo ludzi, albo odwiedzamy te miejsca poza sezonem…. Plusem jest cisza i spokoj.

Jak najczęściej spędzacie weekendy i wyjazdy? Czy macie jakieś ulubione miejsca albo najlepsze wspomnienia?

Oczywiście! Dolny Śląsk od Kłodzka po Karpacz, a konkretnie Karkonosze i Góry Izerskie. Przynajmniej raz w roku tam jesteśmy na kilka dni, w tym roku udało się nam tam być dwa razy. Szlaki zawsze są piękne, ale również zawsze inne.

Nasze miejsce mamy również w Słowackich Tatrach Wysokich i jest to Zielone Pleso. Piękne miejsce dostępne niewymagającym szlakiem , można tam dojść o każdej porze roku. No i muszę wspomnieć o Małej Fatrze. Jadąc trochę dalej od granic państwa to ostatnim naszym hitem są Dolomity. Byliśmy tam 3 razy i dalej nam mało. Dolomity słyną z via ferrat, ale oferują również niezliczoną ilość cudnych szlaków, w sam raz na wędrówki z psem. Ścieżki są szerokie, wygodne, a widoki obłędne! Dla mnie to chyba najpiękniejsze góry na świecie. Dodatkowo mamy tam pyszne jedzenie i rejon, który jest bardzo przyjazny psom.

Co do spędzania weekendów to jeżeli tylko dopisuje pogoda, jesteśmy w górach. Czasem na jeden czasem na dwa dni. Jednodniowe wyjazdy to Tatry, Beskidy, Gorce. Mamy to szczęście, że z Krakowa właściwie wszędzie mamy blisko, jakieś 2 godziny jazdy autem. Podczas wyjazdu dzień spędzamy na szlaku. W trakcie wędrówki robimy sobie przerwę na drugie śniadanie i herbatę z ulubionego kubka. Po powrocie jeżeli mamy chwile czasu staramy się wstąpić do jakiegoś miłego miejsca na coś pysznego.

Powoli zbliżają się wakacje. Czy macie już jakieś wyjazdowe plany na kolejne miesiące?

W najbliższej przyszłości planujemy wyjazd na Dolny Śląsk i spędzanie czasu na szlakach zdobywając kolejne szczyty Korony Gór Polski. Długi weekend majowy to najprawdopodobniej Toskania (jej cześć zwiedziliśmy rok temu, ale jeszcze wiele miasteczek czeka na odkrycie). Wakacje to Alpy i Dolomity, najlepiej czujemy się na górskim szlaku więc korzystamy z takiej możliwości, ponieważ zarówno Alpy jak i Dolomity oferują pełną swobodę jeżeli chodzi o poruszanie się z psem w górach. Poza tym widoki są bezcenne.

Jakie rady dalibyście początkującym psim podróżnikom?

Przede wszystkim się nie bać. Dzisiaj większość miejscowości oferuje możliwość noclegu z psem w hotelu czy pensjonacie. Restauracje również coraz częściej nie maja nic przeciwko zwierzętom. Wśród atrakcji turystycznych jest wiele miejsc, gdzie pies nie jest przeszkodą, więc podróżowanie z psem jest super.

W podróżowaniu z psem ważny jest również rozsądek: nigdy swojego psa nie narażamy na stres, dlatego jeżeli chodzi o szlaki wybieramy te, które pies bez trudu pokona. Nigdy tez nie wybieramy się w miejsca gdzie jest tłum turystów.

W plecaku zawsze mamy wodę i przekąski dla psa, dodatkowo zapasową smycz i obrożę , apteczkę czy psi kocyk. Czasem może przydać się kaganiec, lepiej go mieć na wszelki wypadek. W plecaku mamy zawsze dokumenty psa: paszport i bardzo ważne potwierdzenie szczepienia na wściekliznę. Aby bezpiecznie podróżować z psem samochodem należy psa wyposażyć w specjalne pasy, którymi przypniesz go do siedzenia. Polecamy również zaopatrzyć się w matę na siedzenia aby choć trochę ograniczyć osiadanie sierści w aucie 🙂