Tran, czyli olej z wątroby dorsza, to tłuszcz, który jest bogatym źródłem cennych kwasów omega-3, a dokładnie EPA i DHA, których nie znajdziemy w olejach roślinnych. Odpowiedni dobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych jest ważny zarówno w diecie ludzi, jak i psów. Kwasy EPA i DHA mają istotny wpływ na wzrost i rozwój organizmu, dlatego powinny znaleźć się przede wszystkim w karmie dla szczeniąt. Dla niektórych dorosłych osobników podawanie oleju z wątroby dorsza również może okazać się korzystne. Sprawdź, jakie znaczenie ma tran dla psa i czy warto go suplementować.

Tran dla psa – właściwości

W tranie znajdują się dwie ważne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A i D, ale to głównie ze względu na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA tran polecany jest w diecie ludzi i niektórych psów. Tran z dorsza dla psa wpływa pozytywnie na:

  • odporność organizmu,
  • pracę serca,
  • funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu,
  • zdolność uczenia się,
  • wzrok,
  • regenerację tkanki kostnej i chrzęstnej,
  • zęby,
  • kondycję sierści,
  • redukcję stresu.

Tran w diecie szczenięcia i dorosłego psa

Kwasy tłuszczowe EPA i DHA powinny znaleźć się w diecie szczeniąt i młodych psów, ponieważ składniki te są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju ich organizmów, a zwierzęta te nie są w stanie same ich wytwarzać. Dlatego niektóre pełnoporcjowe karmy gotowe typu junior zawierają w swoim składzie tran dla psa. Składnik ten stosowany jest też bardzo często w diecie suk ciężarnych i psów-seniorów, jednak nie ma potrzeby suplementowania go zdrowym dorosłym psom, bez wyraźnego wskazania lekarza weterynarii. Szczgólnie jeżeli są karmione pełnoporcjowy jedzeniem dla psa, które zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Tran dla psa jako składnik pełnoporcjowej diety to najlepszy sposób na dostarczenie szczenięciu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej z wątroby dorsza dla psa ma specyficzny zapach i smak, który nie każdemu czworonogowi odpowiada. Dodany do karmy nie jest wyczuwalny. Ponadto tran dla psa znajdujący się w gotowej karmie występuje tam w odpowiedniej ilości, zgodnej z zapotrzebowaniem Twojego pupila. Dzięki temu pies, zjadając karmę, dostarcza sobie odpowiednią ilość kwasów EPA i DHA oraz witamin D i A. Poza tym karma dla psa zawiera dodatkowo witaminę E, która pełni rolę przeciwutleniacza i chroni nienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem się i tworzeniem szkodliwych dla organizmu wolnych rodników.

Jaki tran dla psa jest najlepszy?

Tran dla psa w formie suplementu może zostać zalecony przez lekarza weterynarii, gdy specjalista uzna, że stan zdrowia zwierzęcia wymaga dodatkowej podaży kwasów tłuszczowych omega-3. Jednak należy pamiętać, że podstawą diety czworonoga powinna być pełnoporcjowa karma, która zapewnia zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki na danym etapie życia. Gdy zwierzę jest w dobrej kondycji i otrzymuje zbilansowany pokarm, nie wymaga żadnej suplementacji.

Lekarz weterynarii zalecił podawanie Twojemu psu tranu? Zapytaj specjalistę, jaki konkretnie tran powinieneś kupić i jak go dawkować. Nie należy na własną rękę kupować tranu z apteki dla psa – ulotka takich produktów zawiera tylko zalecenia dotyczące dawkowania dla ludzi. Zwierzęta mają zupełnie inne zapotrzebowanie na substancje odżywcze, a witaminy rozpuszczalne w tłuszczach łatwo jest przedawkować i nieświadomie zaszkodzić psu.