Od 4 maja na szczęście dla wszystkich którzy tak jak my czekają aby spakować się i ruszyć w trasę, znowu można nocować w hotelach i agroturystykach. Cały czas pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, ale już teraz możemy myśleć o nadchodzących tygodniach i zaplanować pierwszą lub kolejną podróż z psem.

Dzisiaj chcemy się z Wami podzielić trzema krótkimi krokami, bez których ani rusz na wyjeździe z Twoim pupilem.

1. Przygotuj psa do podróży

Nigdy nie podróżowałeś ze swoim czworonogiem? Nie jest za późno żeby to zmienić! Ważne: przygotowuj psiaka małymi krokami. Nie zaczynaj Waszej wspólnej przygody od 12 godzinnej podróży jeśli nie wiesz, jak Twój pies czuje się w samochodzie lub pociągu.

Przyzwyczajaj psa do podróży ćwicząc kilka razy w tygodniu – zabieraj go na krótkie przejażdżki po osiedlu, stopniowo zwiększając dystans. Przejdź się na dworzec. Przejedź kilka przystanków tramwajem lub autobusem. To wszystko rób cały czas sprawdzając, jak czuje się Twój psi przyjaciel. Jeśli pies za bardzo się stresuje, zrób krok wstecz – zmniejsz dystans, liczbę bodźców. Nie ma reguły, która z góry odpowiedziałaby na pytanie ile czasu potrzebujecie.

Zadbaj też o zdrowie pupila – upewnij się, że ma wszystkie wymagane szczepienia, jest odrobaczony i zabezpieczony od kleszczy.

2. Zadbaj o odpowiedni ekwipunek

Czasami lista rzeczy Feli na wyjazd jest dłuższa niż moja. Zazwyczaj pakujemy wszystko, co będzie jej potrzebne do klasycznej niebieskiej torby IKEI – to wcale nie przesadzony rozmiar. Pakując się, weź pod uwagę wszystkie nieprzewidziane sytuacje – np. brak sklepu zoologicznego pod ręką albo przedłużający się wyjazd.

Co na pewno warto zabrać w podróż?

 • jedzenie + miarka (lub karma zapakowana w osobne woreczki)
 • miski na wodę i jedzenie – najlepiej silikonowe, składane
 • podręczna psia apteczka
 • legowisko, kocyk – znajomy zapach przyda się w nowym miejscu
 • ulubiona zabawka lub pływająca zabawka jeśli będziecie nad wodą
 • butelka na wodę
 • smycz i indywidualnie dobrana obroża dla psa – najlepiej weźcie też zapasowe, na wszelki wypadek (o ile miskę czy jedzenie dostaniecie gdziekolwiek, z obrożą i smyczą może być trudniej)
 • woreczki na kupę
 • książeczka zdrowia i ewentualnie leki
 • kaganiec jeśli podróżujecie pociągiem lub pas do samochodu
 • ręcznik papierowy i torebka foliowa – na nieprzewidziane wypadki

3. Wyznacz kierunek podróży

Morze, góry, miasto? Nie ma lepszych i gorszym pomysłów – wszystko zależy od Waszych preferencji i fantazji. W te wakacje będziemy prawdopodobnie skazani na podróże wyłącznie po Polsce, ale może „skazani” to złe słowo, bo przecież nasz kraj ma wiele do zaoferowania 🙂 Same przekonałyśmy się o tym porzucając znane nam już dobrze regiony i zwiedzając np. nieznany nam dotąd Dolny Śląsk i Kotlinę Sandomierską.

Na DogInclusive też namawiamy Was do odkrywania nowych tras i przedstawiamy noclegi we wszystkich regionach Polski. Zobaczcie np. nasz poradnik o tym, na co zwrócić uwagę ruszając w góry z psem.

Gotowi? Czas na wybór psiolubnego noclegu – niezmiennie polecamy się z naszą bazą i mapą miejsc przyjaznych psom 🙂

A jak Wy przygotowujecie się do Waszych wyjazdów?