Każdy pies potrzebuje odpowiedniej ilości przestrzeni oraz dużej dawki ruchu – to banał, który jednak warto dobrze zapamiętać. Codzienne spacery powinny dawać psu możliwość nie tylko załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale także wybiegania oraz spożytkowania, drzemiącej w czworonogu energii. Pies może być też znakomitym towarzyszem trekkingów i dalekich wypraw. Jego opiekun nie powinien tylko zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu. Jak zatem wybrać buty na krótsze i dalsze wycieczki z czworonogiem?

Buty trekkingowe – komfort i ochrona

Wycieczka ze swoim pupilem to znakomity pomysł na wspólne spędzenie czasu i z pewnością sprawi mnóstwo radości, każdemu jej uczestnikowi. Może być to wypad do pobliskiego lasu lub skwerku, a nawet dłuższy wyjazd. Bez względu na wybór, trzeba być przygotowanym na to, że wycieczka z czworonogiem nie ma nic wspólnego z beztroskim leżeniem pod palmą. Pies to wspaniały kompan, który jednak jest dość wymagający pod względem ilości ruchu. Należy więc mieć świadomość, że taka wyprawa będzie oznaczała długie spacery. I dlatego, najlepiej wybrać miejsce, które umożliwi taką formę wypoczynku. Dla właściciela czworonoga oznacza to też konieczność zakupu odpowiedniego obuwia. Uważasz, że zwykłe trampki lub sneakersy będą wystarczające? Nic bardziej mylnego. Po pokonaniu kilku lub kilkunastokilometrowego odcinka, stopy będą obolałe, można także nabawić się odcisków oraz urazów. Najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe męskie lub damskie, które zapewnią stopie maksymalny komfort. Warto ich poszukać w sklepie e-horyzont.pl. Każdy miłośnik pieszych wędrówek z pewnością znajdzie tam coś dla siebie.

Obuwie w góry – najważniejsze zasady

Szczególną uwagę należy poświęcić obuwiu dedykowanemu wyprawom w góry. Nierówne podłoże, kamienie, wiele przeszkód do pokonania – wybór butów to spore wyzwanie. Muszą one sprostać bowiem, nawet najtrudniejszym warunkom, być wygodne oraz bezpieczne. Jakie są zaś najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów górskich?

  • za cienka podeszwa: buty na górskie wyprawy, szczególnie jeśli trasa jest pokryta kamieniami, muszą posiadać grubą podeszwę, która ochroni i zamortyzuje stopę
  • zwracanie uwagi na cenę, nie jakość: buty złej jakości mogą być powodem kontuzji, dlatego nie należy na nich oszczędzać
  • wybieranie butów z niską cholewką: w góry najlepsza jest wysoka cholewka, sięgająca powyżej kostek
  • kupno za ciasnych butów: w trakcie dłuższej wędrówki stopy puchną, obuwie powinno być więc nieco luźniejsze.

Wszystkie te wskazówki należy wziąć sobie do serca. Źle dobrane obuwie może bowiem zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Letnie i zimowe – dopasuj je do poru roku

Wybierając buty trekkingowe, bardzo ważną sprawą jest ich dostosowanie do panującej pory roku. Inne, będą w końcu odpowiednie podczas letnich miesięcy, inne zaś zimą. Letnie muszą być dość przewiewne oraz zapobiegać poceniu się stóp. Służy temu zazwyczaj specjalna membrana, która z jednej strony jest wodoodporna, a z drugiej znakomicie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Zimą najważniejsza jest z kolei właściwa izolacja cieplna. Buty muszą więc posiadać dodatkową wyściółkę, np. z polaru, która ochroni stopy przed mrozem. I kolejna sprawa: czy obuwie trekkingowe będzie dobre tylko na dalekie wyprawy? Oczywiście, że nie! Sprawdzi się także w użytku codziennym. Jest idealnym rozwiązaniem do aktywnego spędzania czasu z czworonogiem nawet w przestrzeni miejskiej. Wygodne obuwie, dopasowane do różnego rodzaju podłoża, pomoże maksymalnie wykorzystać spacery. A te, które można znaleźć w sklepie e-horyzont.pl, dodatkowo prezentują się bardzo atrakcyjnie. To znakomite rozwiązanie dla właścicieli czworonogów.