Czy Twój pies jest szczęśliwy? Łatwo to sprawdzić! Na dobrostan zwierząt, a w tym oczywiście naszych psiaków, składa się 5 czynników.
1. Wolność od głodu i pragnienia. Tu zapewne radzisz sobie doskonale i możesz śmiało ten punkt odznaczyć 🙂
2. Wolność od bólu, ran, chorób itp. Na pewno robisz wszystko, aby Twój pupil był w jak najlepszej formie i jest pod stałą opieka lekarza weterynarii. Odznaczamy!
3. Wolność od dyskomfortu. Zapewne Twój pies śpi w wygodnym legowisku i jest mu cieplutko. Odznaczamy!
4. Wolność od strachu i stresu
5. I na koniec…wolność realizacji naturalnych zachowań.

Punkt czwarty i punkt piąty są znacznie trudniejsze do zrealizowania z wielu powodów. Nie zawsze mamy możliwość zapewnienia psu możliwości:

 • tropienia
 • obserwacji – skradania się
 • pogoni – chwytania
 • rozszarpania
 • zjedzenia

…a tak właśnie wygląda łańcuch łowiecki naszych psów. Z kolei brak możliwości realizacji łańcucha łowieckiego przyczynia się do generowania strachu i stresu. Nadmierne pilnowanie „gniazda”, agresja na tle lękowym, lęk separacyjny, smutek, depresja – znasz któreś z nich ? To efekt braku zapewnienia psu wolności realizacji naturalnych zachowań.

Łatwo mówić, trudniej zrobić? Nie do końca. Jest banalnie prosty sposób na realizację całego wachlarza łańcucha łowieckiego podczas jednej aktywności, co więcej aktywność tę może realizować większość psów. Mało tego – aktywność, która jest ogromną przyjemnością dla całej rodziny!

Dogtrekking rekreacyjny – korzyści

Dogtrekking rekreacyjny, bo właśnie o nim mowa, sprawdza się w przypadku naszych pupili, ponieważ:

 • imituje polowanie, gdy pies spokojnie eksploruje teren
 • wysiłek, jakiemu poddawany jest organizm, jest długotrwały, ale mało intensywny – czyli taki jakiemu podlegałby w naturalnych warunkach
 • pies przebywa w naturalnym środowisku, ciągle zmieniające się elementy otoczenia dostarczają bodźców, dzięki którym stymulowany jest jego mózg (wydzielanie dopaminy)
 • daje możliwość współpracy w grupie
 • przebywanie w lesie czy innym „dzikim” środowisku, aktywuje wszystkie zmysły psa
 • następuje aktywacja wrodzonych instynktów jak np. reagowanie zaniepokojeniem lub ucieczką na innego drapieżnika.

Dogrekking rekreacyjny to przyjemniejsza odmiana dogtrekkingu sportowego, czyli sportu, którego celem jest osiągnięcie jak najlepszego wyniku. To przede wszystkim sposób na wspólne spędzanie czasu na łonie natury, podziwianie widoków, wspólne pikniki, wędrówka z psem, który przypięty jest do właściciela linką.


Oprócz zapewnienia właściwej porcji ruchu, Tobie i Twojemu psu, dogtrekking rekreacyjny daje możliwość lepszego poznania siebie nawzajem, nauczenia się komunikacji i nawiązanie więzi. Sprawia, że Twój przyjaciel jest szczęśliwy, bo zapewniasz mu wszystko czego potrzebuje i szanujesz fakt, że pomimo udomowienia nadal jest przede wszystkim drapieżnikiem.

Dla kogo jest dogtrekking rekreacyjny?

Zdecydowana większość psów poradzi sobie z tą dyscypliną, wyjątki to:

 • psy o zbyt wydłużonym tułowiu jak np. jamnik czy Basset Hound
 • wszystkie rasy brachycefaliczne (krótka kufa, kwadratowa czaszka z wąskim tułowiem i spłaszczonym pyskiem) np. buldog francuski, buldogi angielskie, boksery, Shih tzu
 • rasy psów olbrzymich o wadze powyżej 45 kg i małych do 10 kg
 • psy z dużą nadwagą lub z problemami zdrowotnymi

Gdzie zacząć Waszą wielką przygodę z Dogtrekkingiem rekreacyjnym?

Na początek najlepiej zaufać specjalistom, nauczyć się podstaw, a przede wszystkim zasad bezpieczeństwa. Mamy już w Polsce pierwszy Górski Ośrodek specjalizujący się w Dogtrekkingu rekreacyjnym: „Sielankownia„. Lokalizacja nieprzypadkowa: Park Narodowy Gór Stołowych. Czyli Park najbardziej przyjazny psom, a tym samym dogrtrekkingowi,
Przez przyjazdem odrabiasz pracę domową, uczysz się teorii z udostępnionych przez Ośrodek materiałów (technika, bezpieczeństwo, sprzęt, motywacja, pierwsze kroki) Podczas minimum 4 dniowego pobytu otrzymujesz dostęp do wirtualnego planera wypraw dogtrekkingowych, który będzie Twoim przewodnikiem po polskich i czeskich Górach Stołowych. Więcej szczegółów znajdziesz na www.sielankownia.pl