Nasi czworonożni ulubieńcy mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Jako względni mięsożercy pozyskują potrzebne składniki odżywcze zarówno z produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Nie są jednak wszystkożerni- jak ludzie – niektóre pokarmy mogą im szkodzić, co powinno się brać pod uwagę podczas komponowania diety dla swojego czworonoga. Odpowiedzialny opiekun powinien też posiadać wiedzę na temat właściwego porcjowania pokarmów i częstotliwości ich podawania. Jak karmić psa, aby wspomagać jego kondycję? Sprawdź porady ekspertów PedigreeⓇ!

Spis treści:

 1. Jak karmić psa? Dobre praktyki w żywieniu pupila
 2. Żywienie psa – jak poznać, czy karma jest dobrej jakości?

Jak karmić psa? Dobre praktyki w żywieniu pupila

Odpowiedź na pytanie, jak żywić psa, nie jest jednoznaczna. Wiele zależy tu od osobniczych cech konkretnego pupila, m.in. jego masy ciała (lub rasy) oraz dokładnego wieku. Zasady żywienia szczeniąt różnią się od zasad żywienia młodych psów dorosłych oraz psów-seniorów. Karma pełnoporcjowa powinna być wybierana raz na cały etap życia pupila. W przypadku pożywienia od PedigreeⓇ, mamy do wyboru trzy główne linie produktów:

 • junior,
 • adult,
 • senior.

Przyjmuje się, że karmy “junior” powinny być stosowane w żywieniu szczeniaka przez pierwszy okres życia po odsadzeniu od matki.  Karmy “adult” są przeznaczone dla psów, które osiągnęły dorosłość (w zależności od rasy, następuje to między 8. a 24. miesiącem życia). Karmy “senior” podaje się podopiecznym, którzy przekroczyli 75% całkowitej przewidywanej długości swojego życia.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, optymalną formą żywienia psa jest stosowanie diety mieszanej, złożonej w 50% z karmy suchej i w 50% z karmy mokrej pod względem masy produktów. Należy pamiętać, że karma sucha jest około 4-krotnie bardziej kaloryczna, niż karma mokra, co ma bezpośrednie przełożenie na porcjowanie poszczególnych posiłków. Istnieją także karmy uzupełniające (tzw. przysmaki dla psów), które można podawać podopiecznym w ramach nagrody za dobre zachowanie, czy w celu sprawienia im przyjemności. Dawka kalorii pochodząca z przekąsek nie powinna jednak przekraczać 10% całkowitego dziennego zapotrzebowania psa na energię. Dobrą praktyką jest stosowanie przysmaków dentystycznych, takich jak PedigreeⓇ DentaStix. Wspomagają one zdrowie zębów i dziąseł, jednak nie mogą być uznawane za zamiennik codziennego szczotkowania.

Należy zauważyć, że nasi czworonożni przyjaciele nie potrzebują specjalnego urozmaicania swoich posiłków. Raz wybrana, odpowiednio skomponowana pod względem kalorii i składników odżywczych karma pełnoporcjowa, może być podawana pupilowi przez cały etap jego życia. Warto przyjrzeć się gustom żywieniowym swojego psa i dostosować smak oraz konsystencję jedzenia do jego preferencji.

Żywienie psa – jak poznać, czy karma jest dobrej jakości?

Dobrej jakości pokarm dla psa to taki, który jest zbilansowany pod względem zawartości i proporcji kalorii oraz składników odżywczych. Do tych ostatnich należą:

 • białka – podstawowy budulec ciała, przez psy pozyskiwany głównie z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (tzw. podrobów);
 • tłuszcze – źródło energii. W żywieniu psa dużą rolę odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
 • witaminy – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz witaminy z grupy B;
 • minerały – wapń, fosfor, potas, sód, chlor, magnez, miedź, jod, żelazo, mangan, selen, cynk;
 • węglowodany – wśród węglowodanów przyswajalnych ważnym elementem psiej diety jest skrobia, węglowodanem nieprzyswajalnym jest natomiast tzw. błonnik (włókno pokarmowe) wspomagający funkcjonowanie jelit.

Karmy pełnoporcjowe zaspokajają 100% dziennych potrzeb żywieniowych naszego pupila. Specjaliści PedigreeⓇ opracowują skład pożywienia w taki sposób, aby spełniało ono normy ustanowione przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). Podstawowe warunki prawidłowego żywienia psów to:

 • kompletność i zbilansowanie (zawartość wszystkich składników potrzebnych zwierzęciu),
 • doskonała przyswajalność składników pokarmowych,
 • bezpieczny skład karmy (brak szkodliwych substancji),
 • atrakcyjność smakowa i zapachowa pożywienia.

Dobrej jakości karma pełnoporcjowa jest opatrzona tabelą żywienia psa, która pomaga w ustaleniu prawidłowego porcjowania pokarmu. Opiekunowie czworonogów mogą skorzystać z tej wskazówki lub udać się na konsultację do dietetyka bądź lekarza weterynarii.